سیر تا پیاز کدکاپ ۴

توسط ابوالفضل مهاجری

ارسال شده در
1397-07-17

سیر تا پیاز کدکاپ ۴

شرح مقاله


برگزار کنندگان و حامی کدکاپ ۴ چه کسانی هستند؟

دو پای ثابت برگزاری کدکاپ، Quera و مرکز نوآوری شریف هستند. Quera سامانه‌ی برگزاری مسابقه و پشتیبانی فنی، تامین سوالات و بخشی از امور اجرایی را به عهده دارد و مرکز نوآوری شریف نیز بخشی از فرآیند اجرایی مسابقه‌ها را پیش خواهد برد.

تک‌حامی کدکاپ ۴ دیجی‌کالا است. دیجی‌کالا علاوه بر حمایت مالی، بخش‌هایی از فرآیند اجرایی، تامین فضای محل برگزاری رویداد حضوری و همچنین استخدام از شرکت‌کنندگان در مسابقه را انجام خواهد داد.

موضوع مسابقه‌های کدکاپ ۴ چیست؟

یکی از بخش‌های همیشگی کدکاپ، بخش الگوریتمی است. مسابقات این بخش در دو مرحله‌ی اینترنتی (غیرحضوری) و حضوری برگزار خواهد شد. می‌توانید در قالب تیم‌های دو نفره در این بخش شرکت کنید. از ۷۵ تیم برتر مسابقه‌ی اینترنتی، که در تاریخ ۲۰ مهر برگزار می‌شود، برای شرکت در مرحله‌ی حضوری دعوت می‌شود. این ۷۵ تیم در مرحله‌ی حضوری در یک مسابقه‌ی نهایی شرکت خواهند کرد و تیم‌های برتر جایزه خواهند گرفت. شایان ذکر است که با هر ۱۴ زبان برنامه‌نویسی پشتیبانی‌شده توسط Quera می‌توانید در بخش الگوریتمی شرکت کنید.

در کدکاپ ۴ برای اولین بار در کشور، علاوه بر بخش الگوریتم، ۷ بخش دیگر اضافه شده است که تکنولوژی‌های پرکاربرد صنعت IT را پوشش می‌دهند.

نوآوری بی‌سابقه در مسابقه‌ی برنامه‌نویسی کدکاپ ۴

شما می‌توانید در بخش‌های تکنولوژی رویداد شامل Android، PHP، Laravel، Python، Django، Front-End، React، React Native به صورت انفرادی شرکت کنید. همانند مسابقه‌های الگوریتمی، کد ارسالی شما در لحظه توسط سامانه‌ی داوری خودکار تحصیح خواهد شد و نمره‌ی کد ارسالی‌تان مشخص خواهد شد. در صورتی هم که کدتان دارای خطایی بود، می‌توانید کدتان را اصلاح کنید و مجدداً بفرستید تا نمره‌ی کامل را دریافت کنید. اگر این بخش برایتان جالب است و می‌خواهید قبل از مسابقه اصلی با نمونه سؤالات این بخش آشنا شوید یک سر به بانک سوالات تکنولوژی در Quera بزنید و حتماً در مسابقات دست‌گرمی که با هدف آشنایی با سؤالات و سامانه‌ی داوری برگزار می‌شوند شرکت کنید.

مسابقه در تکنولوژی‌های فوق طبق زمانی‌بندی ذکر شده در سایت کدکاپ برگزار خواهد شد. در هر بخش یک مسابقه‌ی دست‌گرمی و یک مسابقه‌ی اصلی (هر دو به صورت اینترنتی) برگزار می‌شود و از افراد برتر مسابقه‌ی اصلی برای رویداد حضوری دعوت خواهد شد. رویداد حضوری این ۷ بخش دارای مسابقه نخواهد بود. برنامه‌ی این رویداد در پست‌های بعدی اعلام خواهد شد.

همه‌ی شرکت‌کنندگان در همه‌ی بخش‌ها می‌توانند شرکت کنند و مسابقه‌ها هیچ تداخلی با هم ندارند.

روند مسابقات

در هر یک از ۸ زمینه‌ی مسابقه، یک مسابقه دست‌گرمی و یک مسابقه‌ی انتخابی وجود دارد. مسابقه‌های دست‌گرمی برای آشنایی با سیستم داوری و قالب سوالات هست، و شرکت در آن بشدت توصیه می‌شود. این مسابقه‌ها حدود یک هفته باز هستند تا با این فضا آشنا شوید. نتیجه‌ی مسابقه‌های دست‌گرمی تاثیری در انتخاب برای حضوری ندارد و راه‌یافتگان به رویداد حضوری کدکاپ ۴ تنها با مسابقه‌های انتخابی مشخص می‌شوند.

در بخش الگوریتمی، یک مسابقه مقدماتی نیز برگزار می‌شود که برای تمرین و آمادگی بیشتر شرکت‌کنندگان این بخش طراحی شده است. تیم اول در این مسابقه بصورت مستقیم به مسابقه‌ی حضوری راه می‌یابد، و این تیم نیازی ندارد در مسابقه‌ی انتخابی شرکت کند.

در ۷ بخش تکنولوژی، با شرکت در هر بخش امتیازی کسب می‌کنید و در نهایت یک رتبه‌بندی بر اساس مجموع امتیازات افراد شکل می‌گیرد و جوایز نیز بر اساس همین رتبه‌بندی نهایی اهدا می‌شود. در هر کدام از این بخش‌ها، نفرات اول تا سی‌ام به صورت زیر امتیاز کسب می‌کنند:

رتبه امتیاز   رتبه امتیاز   رتبه امتیاز
۱ ۵۰۰۰   ۱۱ ۳۰   ۲۱ ۱۰
۲ ۲۰۰۰   ۱۲ ۲۸   ۲۲ ۹
۳ ۸۰۰   ۱۳ ۲۶   ۲۳ ۸
۴ ۳۵۰   ۱۴ ۲۴   ۲۴ ۷
۵ ۱۷۵   ۱۵ ۲۲   ۲۵ ۶
۶ ۱۰۰   ۱۶ ۲۰   ۲۶ ۵
۷ ۶۰   ۱۷ ۱۸   ۲۷ ۴
۸ ۴۰   ۱۸ ۱۶   ۲۸ ۳
۹ ۳۵   ۱۹ ۱۴   ۲۹ ۲
۱۰ ۳۲   ۲۰ ۱۲   ۳۰ ۱

به طور مثال اگر کسی نفر اول از مسابقه‌ی اندروید و نفر ۸ام React Native شود و در مسابقه‌ی دیگری رتبه‌ی بهتر از ۳۱ کسب نکند، در مجموع ۵۰۴۰ امتیاز کسب می‌کند و با سایر افراد در جدول امتیازات مقایسه می‌شود.

در نهایت بعد از برگزاری همه‌ی مسابقه‌ها و مشخص شدن رتبه‌بندی نهایی مسابقات، یک رتبه‌بندی بر اساس امتیاز افراد در ۷ تکنولوژی درست می‌شود. افرادی که رتبه‌های برابر گرفته‌اند بر اساس Quera Rate دریافتی‌شان از مسابقاتی که شرکت‌کرده‌اند رتبه‌بندی می‌شوند؛ Quera Rate شما در چند مسابقه به عملکردتان نسبت به دیگر شرکت‌کنندگان در آن مسابقات وابسته است. در آینده راجع به نحوه‌ی محاسبه‌ی آن توضیحات مفصلی می‌دهیم.

حدود ۶۰ نفر از افراد برتر این رتبه‌بندی همراه تیم‌های برتر مسابقه الگوریتمی به رویداد حضوری کدکاپ دعوت می‌شوند.

جوایز مسابقات کدکاپ ۴

مجموع جوایز اهدایی در کدکاپ ۴، ۲۶ میلیون تومان به صورت نقدی خواهد بود.

جوایز بخش تکنولوژی بر اساس امتیازات کسب شده، به صورت زیر اهدا می‌شود:

رتبه اول   ۳ میلیون تومان
رتبه دوم   ۲ میلیون تومان
رتبه سوم   ۱٫۵ میلیون تومان
رتبه چهارم   ۱ میلیون تومان
رتبه پنجم   ۱ میلیون تومان
رتبه ششم   ۱ میلیون تومان
رتبه هفتم   ۱ میلیون تومان
رتبه هشتم   ۵۰۰ هزار تومان
رتبه نهم   ۵۰۰ هزار تومان
رتبه دهم   ۴۰۰ هزار تومان
۶ نفر تصادفی از رتبه‌های ۱۱ تا ۲۰   هر نفر ۳۰۰ هزار تومان
۳ نفر تصادفی از رتبه‌های ۲۱ تا ۳۰   هر نفر ۳۰۰ هزار تومان

تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه‌ی الگوریتمی، بر اساس رتبه‌ی کسب شده در مرحله‌ی حضوری جوایز زیر را دریافت می‌کنند:

تیم اول   ۳ میلیون تومان
تیم دوم   ۲ میلیون تومان
تیم سوم   ۱ میلیون تومان
تیم چهارم   ۱ میلیون تومان
تیم پنجم   ۷۰۰ هزار تومان
تیم ششم   ۵۰۰ هزار تومان
تیم هفتم   ۵۰۰ هزار تومان
تیم هشتم   ۳۰۰ هزار تومان
تیم نهم   ۳۰۰ هزار تومان
تیم دهم   ۳۰۰ هزار تومان
۴ تیم تصادفی از رتبه‌های ۱۱ تا ۲۰   هر تیم ۳۰۰ هزار تومان
۲ تیم تصادفی از رتبه‌های ۲۱ تا ۳۰   هر تیم ۳۰۰ هزار تومان

استخدام

یکی از مهم‌ترین هدف‌های کدکاپ، ساده‌تر کردن فرآیند استخدام برنامه‌نویس برای برنامه‌نویس‌ها و شرکت‌ها هست. هنگامی که شما در مسابقات کدکاپ یا Quera شرکت می‌کنید، توانایی شما در برنامه‌نویسی مشخص می‌شود. در صورتی که پروفایل خود در Quera را پر کنید، رزومه‌ی مهارت‌سنجی شده‌ی شما آماده می‌شود و در صورت تمایل‌تان، شرکت‌ها از روی همین رزومه‌ها شما را جذب خواهند کرد. نمونه‌ی این رزومه را از اینجا می‌توانید ببینید.

همان‌طور که در بالاتر بیان شد، دیجی‌کالا قصد جذب نیروی برنامه‌نویس از این مسابقه‌ها را دارد. در کنار دیجی‌کالا، شرکت‌های بسیار دیگری نیز که تعدادی از آن‌ها را در لیست شرکت‌های فعال در Quera می‌توانید بیابید به دنبال جذب نیروی برنامه‌نویس هستند.

با آرزوی موفقیت در این مسابقه برای شما

خروجی مقاله


PDF

تگ ها:
codecup
codecup4
کدکاپ
کدکاپ ۴
شما برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید

جستجو در سایت

به کانال تلگرامی ما بپیوندید